SKU: 15IGT300
  • No Restocking Fee
Standard Series 120 AC Black Landscape 12V Transformer
SKU: 15IGT300
  • No Restocking Fee
(100+ in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
The Kichler In-Ground Transformer delivers reliable, high-performance power in a compact design that supports clean, discreet installations. This powerful transformer reduces standard 120V line voltage to a consistent 15V output and is perfect for low-voltage landscape lighting systems up to 300 watts. Its design supports faster, more accessible wire connections, while real-time power metering and fault detection help ensure optimal system performance and quicker troubleshooting. Built with durable water-tight housing, the in-ground transformer is made for direct burial-eliminating the need for wall mounting and keeping your setup hidden and out of sight. Plus, its sealing gel and conduit plugs protect against water ingress, while a 25-amp circuit breaker adds peace of mind by preventing overloads.
Product Specifications
Product Information
Brand: Kichler
Brand Category: Landscape 12V Transformer
Brand Product Description: In-Ground 300W Transformer in Black
Shipping Method: Ground
SKU: 15IGT300
UPC: 783927465755
Electrical and Operational Information
Dimmable: No
Total Watts: 300
Voltage: 120 AC
Dimensions and Measurements
Height: 13.25
Length: 13
Weight: 16.84
Width: 9.5
Warranty and Specifications
Country of Origin: TH
Location Rating: Suitable for Wet Locations
Prop 65: Yes
UL Ratings: cETLus Listed Wet Outdoor
Additional Details
Features:
  • Slope Ceiling Kit: N
  • Slope Ceiling Kit: N
  • Install Glass Up or Down: N
  • Ceiling Wall Mount Included: N
  • Remote: N
  • Mount Vertical or Horizontal: N
  • Low Ceiling Adaptable: N
  • Additional Features:
    • CEC Registered: No
    • Designed to support clean, discreet installations
    • This transformer reduces standard 120V line voltage to 15V low voltage required for landscape lighting, while providing the power you need for up to 300 Watt installations
    • Comes with sealing gel and conduit plugs to prevent water from entering
    • 25 amp circuit breaker prevents overload
    • Features two 15V taps and one common for multiple home runs from one transformer
    • Measures 9.5" wide x 13.25" high x 9.5" long